تاریخ درج : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
مبشری، رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز:
مبشری، رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز:

مبشری، رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز:
بساط ضایعات فروشان تا پایان سال در مناطق دو، پنج و منطقه فرهنگی تاریخی جمع می گردد

* هایپر مارکت شهرراز راه اندازی می شود
* ساماندهی بار فروشان تا پایان نیمه اول سال آینده
* عرضه محصولات کشاورزی ارزان قیمت در بازارچه های شهرداری

گزارش:  روزنامه تماشا - حسین حسن پور
عکاس: حجت رحیمی
سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز از سال ۷۴ به صورت اداره میادین و میوه و تره بار فعالیت خود را آغاز نمود . بنا بر ضرورت رعایت بند ۱۸ و ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداریها و با توجه به اساسنامه ابلاغی وزارت کشور در سال ۷۸ تحت عنوان سازمان میادین و مشاغل شهری شهرداری شیراز فعالیت نمود و در سال ۹۵ با بازنگری و اصلاح ساختار شهرداریها و بر اساس ابلاغ اساسنامه مصوب سال ۹۵ سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور تحت عنوان سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی همانند سایرکلان شهرها به فعالیت خود ادامه می دهد
در واقع یکی از سازمان های مهم و دارای کارکرد بسیار مهم شهرداری شیراز که عملکرد آن در زندگی روزمره بسیاری از شهروندان شهر راز مشهود است و نقش مهم و مستقیمی در زندگی شهروندان دارد سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های محصولات کشاورزی شهرداری شیراز است. چنانچه این سازمان در انجام مأموریت ها و وظایف کوتاهی کند و یا در انجام آنان تأخیر ایجاد نماید، مشکلاتی در زندگی روزمره شهروندان شیرازی بوجود می آید.
در سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های محصولات کشاورزی شهرداری شیراز مدیران زیادی در مقاطع مختلف عهده دار مسئولیت این سازمان بوده و همگی آنان در زمان خود به رسالت سازمان عمل نموده اند اما این بار مسئولیت به عهده مدیری کارآمد و توانمند واگذار شده تا ایشان هم بتواند در عرصه خدمات رسانی این وظایف را به خوبی اجرا کند و کارنامه مدیریتی درخشانی از خود به جای بگذارد.
در همین راستا برای آشنایی با طرح و مأموریت این مدیر توانمند گفت و گویی اختصاصی با وی انجام گرفت که در مقابل شما خوانندگان گرامی قرار می گیرد.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز از ساماندهی و جمع آوری ضایعات فروشان در مناطق دو، پنج و منطقه فرهنگی تاریخی خبر داد.
* سایت های ساماندهی مشاغل شهری مزاحم در حال آماده سازی است.
عبداله مبشری در گفت و گو با خبرنگار روزنامه تماشا با بیان اینکه سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز نقش موثری در مدیریت شهری دارد، اظهار کرد: بنابراین بر اساس اساسنامه سازمان، مصوبات، قوانین بالادستی و هم وظایف ذاتی خود در دو حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی فعالیت دارد.
وی با بیان اینکه ساماندهی مشاغل شهری در بند ۲۰ قانون شهرداری ها دیده شده و شهرداری را مکلف کرده تا در جهت داشتن شهری آرام و محیطی بدون سر و صدا بر اساس برنامه زمانبندی شده و مدون مشاغل مزاحم را انتقال و یا بهسازی نماید، افزود: بند ۲۰ قانون شهرداری ها استناد قانونی دارد و بر اساس اساسنامه این وظیفه به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز محول شده است. این سازمان در حوزه ساماندهی مشاغل شهری دارای برنامه کوتاه مدت و بلند مدت است تا با برنامه ریزی مشاغل مزاحمی همچون سنگ فروشان، آهن فروشان و غیره را بر اساس مصوبه هیات وزیران در ۲۵ رده شغلی باید شرایط مهیا شود و به بیرون از محدوده شهری انتقال یابد.
مبشری گفت: سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز از سالهای گذشته در جهت ساماندهی مشاغل مزاحم شهری در چندین بعد مطالعات و عملیات اجرایی سایت های مختلف را در حریم شهر آغاز نموده و هم اکنون در چندین سایت عملیات اجرایی به سرعت در حال انجام است تا در آینده ای نه چندان دور بتوانیم مشاغل مزاحم را به این سایت ها انتقال دهیم.
* سایت خرم شکوه در مرحله آماده سازی است.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز با بیان اینکه سایت خرم شکوه واقع در بلوار خلیج فارس یکی از سایت های مهم ساماندهی مشاغل است که در رسته بنگاه های معاملاتی ماشین های سنگین و نیمه سنگین بویژه بنگاه های معاملاتی حاشیه بلوار خلیج فارس پیش بینی شده است، اظهار کرد:  هم اکنون این سایت در مرحله آماده سازی است و عملیات اجرایی آن با اعتبار ۴ میلیارد تومان در حال اجرا است که در تلاش هستیم تا فاز اول این پروژه تا پایان سال به مساحت ۴۵ هکتار به بهره برداری برسانیم.
* سایت شهید منتصری با هدف ساماندهی بنکداران
مبشری گفت: سایت شهید منتصری به مساحت ۸۵ هکتار با مشارکت بخش خصوصی در کنار میدان میوه و تره بار شیراز پیش بینی شده و با اعتبار قابل توجهی در حال آماده سازی است 
*سایت آهن فروشان بهترین سایت شهرداری است.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز با بیان اینکه سایت آهن فروشان بهترین سایت شهرداری است که ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: در این راستا تعدادی از آهن فروشان بویژه آهن فروشان بلوار امیر کبیر به این مکان انتقال یافته اند.
مبشری گفت: فاز اول این پروژه ۳۵ هکتار است که زیرساخت های آن مهیا شده است.
* سایت ارایه خدمات خودرویی در مرحله صدور پروانه است.
وی با بیان اینکه در سایت خدمات خودرویی ارایه دهنده تعمیر انواع خودرو های سبک و سنگین و همچنین تعویض پلاگ پیش بینی شده است، افزود: مساحت این سایت ۸۵ هکتار است و با مشارکت بخش خصوصی احداث می شود این سایت در مرحله صدور پروانه قرار دارد.
البته بخش هایی از در حال آماده سازی و زیرسازی است تا بتوانیم تا پایان سال فاز اول آن را به بهره برداری برسانیم.
مبشری گفت: در برنامه زمانبندی تعدادی از مغازه داران ترمینال امیر کبیر به آن مکان انتقال می یابند.
* معتقدم که ساماندهی مشاغل مزاحم با روش قهری حل نمی شود.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز با بیان اینکه اعتقاد دارم که ساماندهی مشاغل مزاحم شهری با روش قهری امکانپذیر نیست و باید با برنامه زمانبندی شده و با اولویت انتقال این کار انجام پذیرد، اظهار کرد: معتقدم که برای انجام عملیات انتقال باید در ابتدا جایگزین و بسته تشویقی داشته باشیم و اینگونه نیست که عملیات انتقال را بدون در نظر گرفتن منافع طرف مقابل انجام دهیم.
* تملک ۳۰۰ هکتار زمین برای ساماندهی مشاغل توسط شهرداری شیراز.
مبشری با بیان اینکه از آنجا که عملیات ساماندهی مشاغل مختلف در حاشیه شهر با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام است و در برخی مواقع این پروسه با چالش های خاص خود روبرو می گردد، گفت: در جهت انجام سریع زیرساخت ها و آماده سازی سایت های مختلف، شهرداری شیراز ۳۰۰ هکتار زمین در حاشیه بلوار خلیج فارس خریداری نموده تا خود متولی انجام کار شود و عملیات انتقال انجام شود.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز گفت: بر اساس قانون شهرداری ها در تبصره ۳ بند ۲۰ به صراحت ذکر شده تا شهرداری زیرساخت های انتقال مشاغل حتی با ارایه بسته پیشنهادی و اخذ وام دنبال کند.
* برنامه ریزی بر اساس برنامه زمانبندی.
مبشری گفت: از آنجا که از دیماه مسوولیت ریاست سازمان را عهده دار شدم از همان زمان نیز اقدام به تهیه برنامه برای سه ماه آخر سال نمودم تا بر اساس نقشه راه و برنامه زمانبندی شده مسایل را به پیش ببریم.
وی افزود: ساماندهی دست فروشان، سایت کارگران ساختمانی، مشاغل مزاحم شهری بویژه آهن فروشان، ساماندهی و انتقال ضایعات فروشان از ماموریت هایی است که در اولویت برنامه های سازمان قرار دارد.
* سازمان پسماند متولی جمع آوری زباله است.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه بر اساس قانون مدیریت پسماند  شهرداری شیراز،  جمع آوری، حمل و دفن هر گونه زباله تر و خشک بر عهده سازمان پسماند است، اظهار کرد: اما متاسفانه در شیراز طی سالهای گذشته اشتباهی رخ داد و اتاق اصناف اقدام به تشکیل اتحادیه الافان و آسیاب داران نمود و این اتحادیه پروانه فعالیت برای ضایعات فروشان صادر می کرد که با ورود شهرداری و فرمانداری و شورای تامین به این موضوع مقرر شد تا این اتحادیه هیچگونه پروانه جدیدی را صادر و یا تمدید ننماید.
مبشری گفت: در اقدامی مستمر و طی جلساتی با مدیریت پسماند مقرر گردید تا ۲۸۰ انبار ضایعات فروشان در سطح شهر به مرور جمع شود و سازمان پسماند ضایعات را روزانه خریداری نماید و در همان روز از ایستگاه های خرید به خارج از شهر منتقل نماید.
وی افزود: بنابراین در اولین اقدام بساط ضایعات فروشان در مناطق دو، پنج و منطقه تاریخی فرهنگی تا پایان سال جمع خواهد شد.
* ماهی و مرغ فروشان دروازه کازرون ساماندهی می شوند.
مبشری با بیان اینکه ساماندهی ماهی و مرغ فروشان دروازه کازرون در دستور کار قرار دارد و با به ثمر رسیدن پروژه بازارچه پروتیین در خیابان کارگر عملیات انتقال این رسته شغلی از دروازه کازرون انجام می شود، گفت: عملیات انتقال و ساماندهی مشاغل از آن جهت که با ارتزاق مردم سر و کار دارد کار حساس و سختی است و باید با در نظر گرفتن رزق و روزی مردم و با حساسیت دقیقی دنبال شود.
* فعالیت بار فروشان غیر قانونی است.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز اظهار کرد: بر اساس قانون شهرداری ها و قوانین بالا دستی هیچ بار فروشی در سطح شهر نمی تواند فعالیت کند اما با توجه به شرایط اقتصادی و خشکسالی های اخیر و بیکاری ناشی از آن بار فروشانی در سطح شهر اقدام به فروش میوه و تره بار نمودند که این موضوع علاوه بر ایجاد چهره زشت در شهر، معضلات فرهنگی و اخلاقی نیز برای شهروندان ایجاد می نمود بنابراین با برنامه ریزی صورت گرفته مقرر گردید تا در چندین نقطه از شهر شیراز در اراضی حاشیه ای که فعلا کاربری خاصی برای آن تعریف نگردید در ساعاتی مشخص فعالیت نمایند.
مبشری با اشاره به جمع آوری بار فروشان در شهر مشهد تجربه موفقی بوده که می توانیم از این تجربه بهره ببریم، گفت: ما نیز به صورت آزمایشی جمع آوری بار فروشان در منطقه چهار در سه نقطه به صورت تجمیعی آغاز کرده و در آینده در تمام نقاط شهر این طرح را اجرا خواهیم کرد.
وی افزود: این طرح را به گونه ای پیش برده ایم تا هیچگونه حقی برای بار فروشان ایجاد نشود و همچنین تعهدی نیز از آنان گرفته ایم تا در هر زمان که اعلام کردیم فعالیت خود را متوقف کنند.
رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز اظهار کرد: طرح ساماندهی بار فروشان در دو فاز اجرا می شود که در فاز اول محل فعالیت آنان دارای حصار و سایبان و همراه با نظمی خاص در اراضی داخل شهر است و متعهد هم شده اند که امنیت و نظافت نیز بر عهده بار فروشان خواهدبود و در فاز دوم طرح اراضی بزرگی در چهار محور غرب ، شرق، جنوب و شمال خارج از محدوده شهری برای فعالیت آنان پیش بینی می شود.
وی افزود: بر اساس برنامه زمانبندی فاز اول این طرح تا پایان نیمه اول سال آینده ادامه خواهد داشت.
* عرضه محصولات کشاورزی ارزان قیمت در بازارچه های ویژه
مبشری گفت: در حال حاضر شهرداری شیراز دارای ۲۴ بازارچه محلی عرضه محصولات کشاورزی است که ۱۹ مورد آن با مشارکت بخش خصوصی در حال فعالیت هستند که باید منافع بخش خصوصی را نیز در نظر گرفت بنابراین عرضه محصولات نیز با قیمت برابر بازار انجام می شود اما امسال در شورای شهر تصمیمی گرفته شد تا شهرداری ۲۲ بازارچه جدید در یازده منطقه شهرداری با هدف عرضه ارزان محصولات از تولید کننده به مصرف کننده راه اندازی کند، طبیعی است که در چنین بازارچه هایی کنترل قیمت ها راحت تر خواهد بود.
وی افزود: هم اکنون ده بازارچه به لحاظ فیزیکی آماده بهره برداری است و در ۲۲ بهمن ماه افتتاح می گردد و در این راستا همچنین دستور العمل واگذاری به تولید کنندگان آماده شده است.
* فروشگاه شهر راز شهرداری شیراز راه اندازی می شود.
مبشری گفت: سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی بازوی اجرایی قوی در مدیریت شهری محسوب می گردد.
وی افزود: سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز گام را فراتر نهاده و فروشگاه بزرگ شهر راز را راه اندازی خواهد کرد و در بودجه سال آینده این موضوع دیده شده است.
مبشری در پایان گفت: فروشگاه شهرراز همچون هایپر مارکت های بزرگ فعالیت دارد تا از این طریق بتواند در جهت کنترل بازار و عرضه محصولات با قیمتی متعادل تر گام بردارد.


نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد سازمان حمل و نقل مسافر به چه میزان است؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط
پیوندها

آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۹
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۸ نفر
کل بازدیدکنندگان ۱۲۷۰۳۴ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز می باشد